www.REJSTRIKY.CZ - seznam rejstříků všech druhů
 



Návrat na hlavní stranu


Království perníku

Kdo bude vystupovat v programu koncertu Zpíváme pro radost

Zpěváčci, Slávici o orchestry pro koncert Zpíváme pro radost
Uvádíme krátké informace o Zpěváčcích a Slovenských Slávicích, kteří budou vystupovat v programu koncert Zpíváme pro radost.
Kristýna Daňhelová
Kristýna Daňhelová, narodila se v 1993 v Uherském Hradišti
Tíhla odmalička k muzice. V její zálibě ji vydatně podporovali rodiče. Ve školce začala chodit do Hradišťánku a zúčastňovala se různých pěveckých soutěží. Nejčastěji to byla soutěž Zazpívej slavíčku, ve které několikrát vyhrála.
Před třemi lety zvítězila v pěvecké soutěži v rámci MMF Kunovské léto. Zúčastnila se i soutěží v populárním zpěvu v rámci hudební školy YAMAHA. Od druhé třídy se věnuje klasickému sólovému zpěvu na Základní umělecké škole v Uherském Hradišti.
Za svůj největší úspěch a největší zážitek však považuje vítězství v letošním ročníku Zpěváček 2007. K jejím dalším zálibám patří hra na kytaru, tanec a návštěvy různých kulturních akcí.
Aneta Ručková
Aneta Ručková, narozená v roce 1992 ve Valašském Meziříčí.
Zpívá od svých šesti let.. Zúčastnila se již mnoha soutěží a za svůj největší úspěch považuje 1. místo v celostátním kole pěvecké soutěže Základních uměleckých škol ve Šternberku. Třikrát se účastnila soutěže Zpěváček a pokaždé postoupila do národního kola ve Velkých Losinách, kde v tomto roce obsadila 2. místo.
Aneta je členkou cimbálové muziky Světlina. V ZUŠ v Rožnově pod Radhoštěm navštěvuje druhým rokem pěveckou výchovu a již sedm let se učí hrát na klavír. Chodí i do pěveckého sboru (schóly) a zpívá v okolních kostelech při mších. Jejích zálib je mnohem víc: "Jsem v kroužku volejbalu, ráda jezdím na kole, sportuji, čtu, plavu, vařím, jím, zpívám a pracuji s počítačem."
Barbora Šedivá
Barbora Šedivá, narodila se v roce 1993 v Karlových Varech.
Je všestranně umělecky nadaná. Chodí do 9.třídy Základní umělecké školy v Karlových Varech, taneční obor. V pěti letech se stala členkou Dětského folklorního souboru Dyleň Karlovy Vary. Od devíti let studuje sólový zpěv u Mgr. Štěpánky Laitgebové.
Barbora má za sebou celou řadu vystoupení a několik účastí v pěveckých soutěžích, například Karlovarský skřivánek a Zpěváček. I přes vleklé zdravotní problémy získala letos titul Bronzový Zpěváček. Po ukončení základní školy by se ráda věnovala dalšímu studiu v oblasti zpěvu a tance.
Marianna Vasilenková
Marianna Vasilenková, 1997 ve Svidníku
Bydlí v Krajnom Čiernom pod Duklou. Zpívat začala již v mateřské škole. Během následujících čtyř let se velmi úspěšně zúčastnila nejrůznějších pěveckých soutěží. V roce 2006 byla Stříbrným slávikem Slovenska a letos se stala Zlatým slávikem Slovenska.
Kromě lidových písní má Majka v oblibě i písně populární, zúčastňuje se recitačních soutěží a učí se hrát na housle. Vzorem je pro ni strýc, který hraje ve folklórním souboru Makovica. Nejsilnější pouto ji váže k babičce Heleně, která je pro ni zosobněním ideálu ženské moudrosti, dobroty a krásy. Majka má šestiletou sestřičku Táňku, která jí ve zpívání začíná pomalu konkurovat.
Martina Kertészová
Martina Kertészová je žákyní 7. ročníku ZŠ Fatranská v Nitře. Od svých čtyř let navštěvuje nitranský folklorní soubor "Borinka". Doma si opatruje už čtyři Sláviky - dva bronzové, jednoho stříbrného a nyní i vytouženého zlatého. Kromě zpěvu ráda recituje a tančí, věnuje se i plavání a tenisu.
Martina má starší sestru Mišku, která je jí vzorem. Stará se příkladně o svého malého pejska a o dalších pět u svých prarodičů. Má veselou povahu a je hodně upovídaná.
Anna Šefčíková
Je jí 15 let, je z malé vesničky Brezovička. Má šest sourozenců. V letošním roce skončila základní školu a byla přijata na Konzervatoř v Košicích, obor cimbál. Proč si vybrala právě cimbál? Protože odmalička ráda zpívá lidové písně a tento nástroj k lidové hudbě nerozlučně patří. Na cimbál začala hrát již v Základní umělecké škole, kam chodila také na zpěv a na klavír.

Anna zpívá v souboru Šarišská lipa v Lipianech, zúčastňuje se mnohých pěveckých soutěží, ale jejím největším úspěchem je 1. místo v celostátní soutěži Slávik Slovenska 2003 a 2007.
Zahraniční zpěváčci:
Zhasima Cvetkova
Zhasima Cvetkova, Sandanski, Bulharsko
Narodila jsem se 13. 4. 1988 ve městě Sandanski. Od 1. do 7. třídy jsem chodila do základní školy "Chr. Smirenski" v rodném městě. Od 8. třídy jsem byla přijata na pěvecké oddělení humanitního gymnázia v Blagoevgradu a na oddělení cizích jazyků, kterému jsem dala přednost. Nyní jsem ve 12. ročníku jazykového gymnázia "Jane Sandanski" v městě Sandanski.
Ráda poslouchám a zpívám všechno kvalitní a hodnotné. Osobně dávám přednost makedonské lidové písni, se kterou jsem vyrostla a zpívala ji od malička. V pěti letech jsem zvítězila v soutěži "Zázrak a krása"v rozhlase v Blagoevgradu. Zpívala jsem v souborech v rodném městě a byla jsem sólistkou ve vokální skupině od 3. do 7. třídy. V sedmnácti letech jsem získala ocenění diváků na 13. ročníku festivalu Pirin - folk-2005 za umělecké provedení.
Jakmile ukončím střední školu, budu se připravovat na studium práva a anglickou filologii.
Miluji zpěv a cítím, že je mou součástí. Věřím, že i do budoucnosti se budu setkávat s hudbou a budu mít možnost prezentovat lidový zpěv.
Karolina Sypniewska
Karolina Sypniewska, z Kościeliska u Zakopaneho, Polsko
Je jí 9 let, zpívá od 6 let ve Sboru Turliki.
Andrej Merov
Andrej Merov, narozen v roce 1996
Mansijská národnost. Je členem Národního dětského divadla "Jelenimi cestičkami", v kterém vystupoval v různých částech Ruska i v zahraničí.
Andrej hraje na lidové nástroje "narsrjuch, sankvyltap" a buben. Tančí lidové tance, hraje scénky, zpívá písně mansijsky a rusky.
Orchestry pro koncert Zpíváme pro radost
Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů - BROLN
Byl založen v únoru 1952 a prvním uměleckým vedoucím se stal Jaroslav Jurášek, prvními dirigenty Alois Fiala a Emanuel Kuksa, hostoval Jaromír Dadák. Postupně přibývali další spolupracovníci - Josef Berg, Jaromír Nečas, Jaroslav Jakubíček, Fr. Dobrovolný, Vladimír Klusák, Jaroslav Krček, Jan Rokyta, Bohdan Warchal, Bohumil Smejkal a mnozí další.
BROLN vystupoval často nejen v Československu, ale absolvoval mnoho úspěšných zahraničních zájezdů. V r. 1959 to bylo na příklad velké turné po východní Asii /Vietnam, Čína, Korea, Mongolsko/, o dva roky později byl BROLN v Sovětském svazu a na Kubě. V r. 1970 účinkovala malá skupina BROLN na světové výstavě v Ósace v Japonsku, na podzim 1971 se uskutečnil dvouapůlměsíční koncertní maraton celého orchestru po Spojených státech a Kanadě.
Od r. 1978 BROLN každoročně vystupoval v roli hostitele a doprovodného orchestru na soutěžní přehlídce dětských lidových zpěváků s názvem "Děti a píseň".
BROLN byl v roce 1993 zrušen a po odmlce začal od dubna 2006 znovu vystupovat jako těleso Českého rozhlasu pod vedením vynikajícího muzikanta Jindřicha Hovorky, který toto těleso již vedl jako umělecký vedoucí v letech 1974 až 1993. Bohužel nově zřízený orchestr již vedl jen několik měsíců, kdy podlehl zákeřné chorobě. Současným uměleckým vedoucím je František Černý.
Již v loňském roce doprovázel vítězné Zpěváčky a hosty na koncertě na Žofíně, letos provázel finále Zpěváčků ve Velkých Losinách. Účinkoval také na loňské i letošní prestižní akci Folklorního sdružení ČR, Mezinárodním folklorním festivalu Pražský jarmark.
Orchestr lidových nástrojů Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ
Je nedílnou součástí Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ, který sídlí v Brně a jehož zřizovatelem je Armáda České republiky - Velitelství sil podpory a výcviku. V současné době působí v naší republice jako jediné profesionální těleso svého druhu.
Orchestr lidových nástrojů VUS ONDRÁŠ patří ke špičce svého oboru u nás. Je tvořen mladými talentovanými umělci, kteří čerpají inspiraci z lidové tradice, z projevu nejlepších zpěváků a vynikajících primášů, ale jsou si vědomi i vztahu hudebních velikánů (např. Leoše Janáčka, Bély Bartóka, Jaroslava Juráška a dalších) k lidové tradici.
V roce 1999 byl Orchestr lidových nástrojů poprvé osloven, aby doprovodil vítěze celostátní soutěže dětských talentů Zpěváčci. První společný galakoncert českých a slovenských vítězů Slávik - Zpěváčci se uskutečnil v září 2001 v Bratislavě ve studiu Slovenského rozhlasu. Tato novodobá tradice pokračuje každoročními společnými galakoncerty konanými v Praze a Bratislavě.
Orchestr připravuje samostatné hudební pořady koncertního typu, ve kterých často dochází k prolínání hudebních žánrů (folklor, vážná, etnická i moderní hudba) a v nichž často spoluúčinkují osobnosti folkloru (např. Luboš Holý, Dušan Holý, Lubomír Málek, Bohumil Smejkal a mnoho dalších), ale také osobnosti a skupiny z jiných žánrů (např. Pavel Šporcl, Zora Jandová, český chlapecký sbor Boni pueri, Felix Slováček, Jaroslav Svěcený apod.). Vedle hudebních koncertů vystupuje orchestr také jako doprovodné těleso taneční skupiny a dívčího sboru VUS ONDRÁŠ.
Doposud bylo vydáno třináct hudebních nosičů VUS ONDRÁŠ. Ročně uskuteční 220 vystoupení po celé republice i v zahraničí.
Lidová muzika z Třemošné
Muzika účinkovala již na loňském koncertu Zpíváme pro radost. Muzika vznikla teprve na konci roku 2005, jejími členy jsou však zkušení muzikanti, prověření v kapelách řady západočeských souborů (Úsměv z Horní Břízy, Rokytka z Rokycan, Jiskra z Plzně, Dyleň z Karlových Varů).
Repertoár muziky navazuje na bohaté tradice někdejšího Plzeňského lidového souboru při regionálním studiu Českého rozhlasu v Plzni a na tvorbu osobností, které se podílely na produkci tohoto západočeského hudebního centra (Zdeněk Bláha, Jaroslav Krček, Zdeněk Lukáš aj.) Kapela pod vedením Dalibora Bárty zpracovává lidové písně z Plzeňska, Chodska a jižních Čech, podílí se i na projektech, které překračují hranice tradiční lidové hudby.

Dušan Macháček

DALŠÍ INFORMACE: Folklorní sdružení ČR
Zveřejněno 25.09.2007 v 22:36 hodin

Copyright 1998-2024 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule