www.REJSTRIKY.CZ - seznam rejstříků všech druhů
 Návrat na hlavní stranu


Království perníku

Novojičínsko [ Území ]

Novojičínsko

Nový Jičín, Štramberk, Příbor, Fulnek, Odry, Bílovec, Kopřivnice, Frenštát pod Radhoštěm, Studénka, Klimkovice.

Okres Nový Jičín patří k nejzajímavějším a hojně navštěvovaným regionům severní Moravy. Leží v úvalu Moravské brány, lemované výběžky Oderských vrchů a horským pásmem Beskyd.

Má velmi dobrou dopravní polohu - v minulosti tudy procházela "Jantarová stezka" - a v současné době okres disponuje vybranou evropskou silniční a železniční sítí a letištěm Ostrava-Mošnov, které zajišťují dopravní spojení se sousedními státy.
Novojičínsko je region s nebývalou koncentrací architektonických památek. V historicky nejcennějších částech měst Nový Jičín, Štramberk a Příbor byly vyhlášeny městské památkové rezervace, ve městech Fulnek, Bílovec a Odry městské památkové zóny. Okresní město Nový Jičín překvapí malebným náměstím s renezančním podloubím, Žerotínským zámkem a mnoha dalšími historicky cennými kulturními památkami. Pod hradní věží Trúbou ve Štramberku je zachován ojedinělý urbanistický soubor rázovitých dřevěných chalup. Starobylý Příbor je spjat s piaristickou kolejí, založenou již v roce 1694 a s učitelským ústavem, jedním z nejstarších na Moravě. Ale také další města okresu mají návštěvníkům co nabídnout. Především Fulnek s chrámem Nejsvětější Trojice, zámkem a bývalým "Bratrským sborem", ve kterém působil Jan Ámos Komenský. Bohatou historii mají i města Odry, Bílovec a Frenštát pod Radhoštěm.

Památky významných osobností dokládají bohatou kulturní minulost okresu. V Příboře se narodil zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud, v Hynčicích objevitel zákonů dědičnosti Johann Gregof Mendel a z Hodslavic pocházel významný český historik a politik František Palacký. Do Štramberka můžete zavítat za dílem rodáka z nedaleké Kopřivnice, malíře Zdeňka Buriana.

Dlouhodobé výrobní tradice jsou zachyceny v unikátních sbírkách Technického muzea automobilové výroby TATRA v Kopřivnici. Hojně navštěvovaná jsou i další muzea - vagonářské v zámku ve Studénce, kloboučnické v novojičínském zámku i sbírky městských vlastivědných muzeí.

Milovníky přírody nadchnou turistické vycházky a vyjížďky do dvou Chráněných krajinných oblastí Beskyd a Poodří, dvou přírodních parků a rezervací. Pro letní i zimní rekreační a sportovní vyžití je území okresu vybaveno mnoha přírodními i umělými vodními nádržemi, plaveckými bazény, lyžařskými vleky, zimními stadiony i jezdeckými areály.

Nově vybudované lázně Nový Darkov v Klimkovicích jsou připraveny zajistit léčebné pobyty návštěvníkům a pacientům z tuzemska i ze zahraničí.


Zdroj:
TRAVELprofi
Měsíčník pro turistický ruch

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 24.10.2004 v 22:11 hodin

Copyright 1998-2023 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule