www.REJSTRIKY.CZ - seznam rejstříků všech druhů
 Návrat na hlavní stranu


Království perníku

Lazebna - článek v lednovém čísle Trubače

Vítám Vás v lazebně. Musím se přiznat, že zájem čtenářů Trubače o ájurvédské masáže předčil moje očekávání. Prosinec je díky svátkům velmi náročný měsíc a pro mnohé čtenáře Trubače nezbyl termín na uplatnění jejich slevových kuponů. Proto prodlužuji jejich platnost i na leden 2008. Ale nyní zpět do lazebny! Mnoho z Vás se ptalo na lymfatické masáže a tak si dnes o nich povíme něco víc.
Lymfatická masáž má kořeny v ájurvédské masáži. Postupem času se upravily její techniky pro využití v medicíně a rehabilitaci. Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému člověka. Je to vlastně "přirozený odpadní systém", který odstraňuje odpadní látky, které vznikají při funkci organismu, nebo do něj vnikají z vnějšího, ekologicky zatíženého prostředí vzduchem a potravinami. Lymfatický oběh se velmi podobá oběhu krevnímu, je však mnohonásobně jemnější. Jeho součástí jsou lymfatické cesty, mízní uzliny a z funkce vnitřních orgánů například slezina. Je-li organismus přetížen, toxické látky se v něm hromadí, což se většinou nejprve projevuje nenápadnou únavou nohou, později celého těla, otékáním kotníků, lýtek, stehen a nakonec i otoky v břišní krajině. Tyto příznaky jsou často přisuzovány otylosti a sklonu k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému. Odpadní látky se ukládají do mezibuněčného systému, ledviny je obtížně filtrují, tělo se postupně zavodňuje a poznenáhlu vzniká lymfatický otok.
Lymfatická masáž patří mezi jemné a pomalé masážní techniky, při kterých je tělo zbavováno přebytečné vody i odpadních látek. Nepoužívají se při ní žádné masážní prostředky, pouze přesné jemné hmatové techniky, které přímo ovlivňují lymfatický systém. Začíná vždy uvolněním lymfatických cest hlavy, krku a horní části hrudníku. Tato úvodní část je vždy společná pro lymfatickou masáž horní i dolní poloviny těla, ale je nutné ji provádět i při celotělové masáži. Teprve po úvodní části je možné přejít na dílčí lymfatické masáže při pocitu otoku konkrétních částí těla.
Lymfatickou masáž je vhodné provádět minimálně v šesti dvouhodinových cyklech - jako celkovou manuální lymfomasáž. V dalším období je doporučeno ji provádět jedenkrát za měsíc. Při těchto udržovacích masážích je možné zaměřit se individuálně na příslušnou problémovou část těla a doba masáže může být jednu hodinu.
Pozitivní účinky ruční lymfatické masáže:
- prevence vzniku lymfatických otoků, zvýšení imunity
- je nejúspěšnější u všech případů lymfoedémů a otoků
- zrychluje tok lymfy v organizmu a odvod škodlivých látek z těla při chronických infekcích
- přispívá k rychlejší regeneraci organismu (pro souvislost lymfatického a imunního systému)
- pomoc při akné
- vyprazdňování tukových buněk - což má za následek snižování hmotnosti
- odstraňování celulitidy a zlepšení kvality kůže
- po úrazech rychlejší regenerace poškozených tkání, urychlení vstřebávání hematomů
- upravuje rovnováhu v hormonálním systému
- upravuje rovnováhu a množství tekutin
- upravuje činnost srdce, ledvin, střev a dalších vnitřních orgánů člověka.
- má vliv na stres a emoce , uvolňuje a relaxuje organizmus
Po ruční lymfatické masáži může nastat reakce organizmu v podobě:
- zvýšené únavy nebo naopak aktivity
- pocitu sucha v ústech
- bolestí hlavy
- častého močení (odvod škodlivin vyloučených cestou ledvin)
- prodloužení a zintenzivnění menstruace u žen
Lymfatické masáže se nesmí provádět:
- u lidí s diagnózou RAKOVINA
- na končetinách s křečovými žilami
- při zánětu žil a trombóze
V den lymfatické masáže se vyvarujte fyzické i psychické zátěži, nepožívejte alkohol, omezte kávu a nejezte maso. Vytvoří se tak rezerva pro funkci ledvin pro odbourávání uvolněných odpadních látek a solí. Po masáži je nutné hodně pít, proto Vám budou v relaxačním centru podávány nápoje a bylinné čaje, které podpoří očistu a zavodnění organismu.
Pro čtenáře Trubače si dovoluji nabídnout kupón se slevou ve výši 50% standardní ceny na dvouhodinovou celotělovou lymfatickou masáž. Nabídka platí do vydání únorového čísla Trubače. Příště si v Trubači něco povíme o tlakových masážích a akupresuře.  
LAZEBNÍK ŠENOVSKÝ, relaxační centrum
Ing. Ladislav Hollý
Dukelská 566
742 24 Šenov u Nového Jičína
Česká republika (CZ)
tel: (+420) 608 44 77 21
http://www.relaxacni-centrum.cz
e-mail: relaxacni@centrum.cz 
Zveřejněno 15.04.2008 v 10:58 hodin

Copyright 1998-2023 © infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule